Akupunktura
Akupunktura neboli Zhengjiou v překladu doslova znamená nabodávat a požehovat.
Akupunktura je metoda tradiční čínské medicíny, která vznikla před mnoha tisíci lety Číně.
Její formování ovlivňovaly myšlenkové proudy a to zejména taoismus, budhismus a konfucianismu. Historicky snad můžeme říci, že akupunktura je nejstarší léčebná metoda na světě.
Největší rozkvět akupunktury nastal v Číně v 7. století, kdy se akupunktura stala samostatným oborem čínského lékařství. Rozšiřováním obchodních styků Číny s ostatními zeměmi se začala akupunktura již v 6. století šířit do Japonska, později do Koreje, Vietnamu, Mongolska, Indie a dále. Do Evropy dorazila tato léčebná metoda v 17. století, ale větší rozvoj akupunktury zde nastává až v první polovině 20. století.
Akupunktura se běžně používá dodnes a je uznávanou terapeutickou metodou po celém světě. Vzhledem ke své tisícileté historii prošla akupunktura obrovským vývojem a tak nalezneme po celém světě různé styly a přístupy k akupunktuře jako léčebné metodě.
Jak se akupunktura provádí?
Akupunktura pracuje s akupunkturními body, které leží na akupunkturních drahách tzv. meridiánech. V meridiánech proudí životní energie zvaná čchi, která je pak transportovaná ke každé buňce lidského těla.
Abychom nastolili rovnováhu v organismu a vyléčili nemoc, zavádíme jehly do přesně lokalizovaných, akupunkturních bodů. Jehla vytvoří stimul, který ovlivní průtok čchi a nastolí energetickou rovnováhu v organismu.
Přínosem pro organizmus je i skutečnost, že léčba akupunkturou nemá prakticky nežádoucí účinky a působí na stav člověka komplexně. Účinek je tedy znatelný po stránce fyzického i duševního zdraví.
Spolu s fytoterapií patří akupunktura k nejsilnějším prostředkům, kterými ovlivňujeme zdravotní stav pacienta. Pomocí akupunkturních jehel působí terapeut na body na akupunkturních drahách, kterými protéká qi (nebo-li vitální energie). Volbou bodů a jejich stimulací napomáhá harmonizovat toku qi a tudíž navození rovnováhy v organismu. K akupunktuře patří další přidružené metody, kde využíváme ovlivňování bodů tlakem (akupresura a tuina masáže), teplem (moxování - nahřívání bodů moxovacími tyčinkami), nebo podtlakem (baňkování). Při respektování pravidel, týkající se hygieny provedení, hloubky napichování, podání řádného vysvětlení o metodě atd., se jedná o naprosto bezpečnou metodu, nezatíženou vedlejšími vlivy. Využívá se často u bolestivých stavů, je však prospěšná i u mnoha dalších onemocnění.
Akupunkturu používám:
- při problémech pohybového aparátu: bolesti svalů, kloubní výrony, záněty kloubů, bolesti zad, záněty šlach, vyhřezlá meziobratlová ploténka, výrůstky na páteři, oštěpařský loket, zmrzlé rameno, problémy s koleny atd.
- při úrazech a na podporu hojení po operacích
- péče o jizvu
- při sportovních poraněních
- při gynekologických problémech: nepravidelný a bolestivý menstruační cyklus a při neplodnosti
- při spouštění porodu
- jako přípravu před IVF
- při neurologických problémech: obrna lícního nervu, bolesti hlavy, mozková obrna, stavy po cévní mozkové příhodě, neuralgie trigeminu, karpální tunel
- při obezitě
- při alergických problémech
- při problémech trávicího ústrojí
- při oparech
- při akutních a chronických problémech dýchacího systému: záněty dutin, záněty průdušek, kašel, virózy, chřipky, angíny
Příprava klienta na ošetření:
Akupunkturní ošetření provádím obvykle 1 x týdně. Celá léčebná kúra zahrnuje 10 pravidelných ošetření. Doba ošetření se pohybuje od 20 do 50 minut.
Akupunkturní sestavu a strategii bodů volím na základě předchozí konzultace s klientem.