Akupresura a tuina

Tuina využívá, stejně jako akupunktura, systém akupunkturních drah a bodů. Stimulace se provádí pomocí jednotlivých masážních technik, dlaní, prsty či lokty za účelem obnovení toku qi v drahách, protože pravidlo praví, že „qi (energie) se musí hýbat“. Kde je stagnace qi, tam je bolest.

Tradiční čínská medicína vnímá lidské tělo diametrálně odlišně, na základě teorie Jin a Jang, 5-ti elementů, teorie energie a krve.

U Tuina masáží jde o velmi dokonalou a nade vše účinnou manuální techniku, jejíž pomocí působí masér na určité energetické kanály těla stimulací či tlumením, zlepšuje mikro a makrocirkulaci, odstraňuje bolesti, uvolňuje napětí ve svalech a psychické napětí, přivádí klienta do pohody a harmonie.

Způsob harmonizace je příjemný a účinný.

Během masáže se systematicky propracovává tělo podle průběhu šlacho-svalových meridiánů, cílený tlak působí na pohybový a opěrný aparát, svalový systém a příznivě ovlivňuje lymfatický a nervový systém.

Hloubková masáž Tuina znamená biodynamickou korekci, navrací elastičnost a symetrii pohybového aparátu včetně páteře.

Výsledkem je aktivace lymfatického toku a krevního oběhu v hlubokých vrstvách tkání a především se koriguje harmonický tok nervových impulzů vegetativního systému.

Masáž je současně diagnostikou a korekcí svalové nerovnováhy.

Tuina masáž odstraňuje únavu, svalové křeče, nervové napětí, bolesti zad, šíje a hlavy, stimuluje cévní a lymfatický oběh, odplavuje toxické látky, uvolňuje svaly, klouby, šlachy… Použití Tuina masáží má jak preventivní, tak i regenerační účinky. Oproti akupunktuře působí plošně a více dynamicky. S předešlými metodami se velmi často kombinuje.

Masáže se provádí jednou či dvakrát týdně, pokud se jedná o akutnější stav (náhlá ztuhlost krční či hrudní páteře, bolesti zad, povšechné bolesti těla, bolesti hlavy apod.), tak i častěji.

© 2015 Hynek Šturma